Spotkanie wielkanocne w AON

W Akademii Obrony Narodowej, dnia 17 marca 2016 r. odbyło się spotkanie, zorganizowane przez Wyższą Szkołę Społeczno-Ekonomiczną, z okazji nadchodzących Świąt Wielkanocnych.

W świątecznym spotkaniu, w ramach współpracy, uczestniczyli przedstawiciele nauczycieli akademickich Akademii Obrony Narodowej, Wojskowej Akademii Technicznej oraz kadra WSSE. Szerokie grono wykładowców wyższych uczelni i przedstawicieli współpracujących firm, powitał Rektor WSSE – dr inż. Eugeniusz PIEDZIUK, który przypomniał tradycje i zwyczaje Świąt Wielkanocnych.

Są one przekazywane z pokolenia na pokolenie i na stałe wpisane są w naszą słowiańską kulturę.

Między innymi powiedział, że: palma wielkanocna na świątecznym stole, upamiętnia wjazd Jezusa na osiołku do Jerozolimy, a zajączek, od czasów starożytności, jest symbolem nieśmiertelności i płodności. Zaś śmigus-dyngus, na ziemie polskie przywędrował z Wileńszczyzny w XIV wieku, a polewanie wodą, nawiązuje do praktyk pogańskich, łączących się z symbolicznym budzeniem się przyrody do życia. Natomiast zwyczaj malowania jaj, tzw. pisanki i jajka, traktowany jest jako symbol nowego życia i zmartwychwstania.

Z okazji Świąt pragnę złożyć Państwu najserdeczniejsze życzenia - radosnych, zdrowych, i spokojnych Świat Wielkiej Nocy, pełnych zgody i miłości, nadziei i wiary w lepsze jutro, jak najmilszych spotkań, w gronie rodziny i wśród przyjaciół.

Z kolei ks. płk (r.) dr Wiesław BOŻEJEWICZ, przybliżył wyższość Świąt Wielkanocnych, nad Świętami Bożego Narodzenia.

Następnie uczestnicy spotkania podzielili się jajkiem i złożyli sobie świąteczne życzenia oraz delektowali się smakowitymi, postnymi potrawami.

Świąteczne spotkanie pozwoliło na wymianę poglądów, pomiędzy wykładowcami uczestniczących uczelni i przedstawicielami firm, a także rozważań, co do dalszej współpracy dydaktycznej i działalności naukowej. Upłynęło ono w miłej i niezapomnianej świątecznej atmosferze.

Mirosława ŁUKASZYK